Historie oddílu

Náš oddíl byl založen 17. Května 1990 a jeho prvním vůdcem se stal bratr Vladislav Raška (Alah). Název oddílu pochází od skupiny jeho budoucích členů, kteří na rádcovském kurzu, konajícím se téhož roku, pojmenovali svoji rádcovskou družinu Kondoři.

V této době se schůzky konaly ještě buďto v altánku ve Smetanových sadech, nebo v bývalé budově DDM (dnes Maják). Vnitřní uspořádání bylo trochu odlišné od toho současného, Děti se dělily do tří družin, byli jimi Medvědi, Kamzíci a Káňata. V témže roce se rádcové oddílu účastnili skautského tábora v Domamilu.

V roce 1991 převzal vedení bratr Petr Pospíšil (Bidlo). Společně s několika dalšími oddíly se smečka vlčat zúčastnila tábora v Protivanově.

Od roku 1992 funguje rozdělení dětí do šestek červených, modrých a zelených. Šedá šestka přibyla později.

Téhož roku se smečka zúčastnila i svého prvního samostatného tábora, který se konal na Řezníčkově louce u Otaslavic. Další rok se tábořilo opět v Domamilu a od roku 1994 až do roku 2007 na louce v Podivicích.

V roce 1994 vyhrála smečka 7. místo v celostátním kole ZVaSu v Hrachově u Příbrami.

Roku 1996 je bratrem Bidlem obnoven 2. chlapecký oddíl, který předtím zanikl. Prvními členy tohoto znovuobnoveného oddílu byla bývalá vlčata 4. smečky. To je důvod, proč název Kondoři užívá i druhý oddíl, vzešel totiž ze smečky a je to i jeden z důvodů, proč mezi těmito dvěma oddíly je dodnes tak pevná vazba.

Tohoto roku získala smečka v Závodu vlčat a světlušek další 7. místo v celostátním kole v Doksech.

Píše se rok 1997 a vedení smečky se ujímá bratr Petr Kudlička (Albert). Ten se prozatím stává nejdéle sloužícím vůdcem 4. Smečky, jelikož vedení předá až v roce 2007.

V letech 2000 až 2003 byly světlušky součástí 4. smečky. V roce 2003 se jedna z holčičích šestek umístila na 2. místě v celostátním kole ZVaSu v Benátkách nad Jizerou.

Roku 2007 předává bratr Albert vedení bratru Oliverovi. Trojice Oliver – Eskym – Ježek starší si tuto funkci postupně předávali až do roku 2012.

V roce 2008 se při stavbě tábora v na podivické louce zjistilo, že zde již skauti tábořit nemohou a že nám bylo vybráno jiné místo. Tím místem se stala, po mnoha letech, Řezníčkova louka u Otaslavic. Účastníci stavby tedy zbourali rozestavěný tábor a v rekordním čase jej postavili o dva kilometry dále.

Na Řezníčkově louce smečka táboří dodnes, byť s jednou výjimkou v roce 2011.

Na táboře roku 2012 přebírá vedení smečky Jan Knob (Ježek mladší), spolu se zástupci Martinem Soldánem (Otíkem) a Martinem Adamem (Muflonem). Oddílovými rádci se stali Ondřej Malý (Dron), Michal Zorek a Jan Šebesta.

Později, někdy od roku 2016, se do oddílu postupně začali zapojovat bratři Martin Grossmann (Yorek) a Matěj Hůlka (Bang) coby oddíloví podrádci.

30. 8. 2018 proběhlo stěhování klubovny 4. smečky do bývalé střediskové klubovny. Předchozí klubovnu oddíl získal od roverského kmene v průběhu devadesátých let.

21. 12. 2018 přebírá oddíl Ondřej Malý (Dron), spolu se zástupci Janem Šebestou a Michalem Zorkem. Roli oddílových rádců přebrali Martin Grossmann (Yorek) a Matěj Hůlka (Bang).

V září roku 2019 přichází do oddílu také Zuzana Fischhofová (Zuz) a Mojmír Dvořák (Mira). Oba jsou dlouholetí členové vyškovského Junáka. Jen krátce na to se do vedení oddílu začlenili i Jakub Hůlka (Metrix) a Michal Křížek (Bomba).

V průběhu března roku 2020 byla v rámci nouzového stavu a s ní související celostátní karantény přerušena běžná činnost Junáka. Vedení smečky se po uskutečněné online radě domluvilo na dalším postupu. Vzniklo tak několik náhrad za dočasně zrušené schůzky a akce, od praktických videí na YouTube až po úkoly posílané přes e-maily. 10. 4. 2020 byla uskutečněna vůbec první online schůzka přes aplikaci ZOOM, které se zúčastnilo zhruba deset vlčáků.

17. května 2020 oddíl tiše oslavil 30 let své existence.

Od 4. června 2020 fungují opět klasické schůzky. Kvůli omezením se ovšem změnil den a čas schůzek. Nyní schůzky probíhají každý pátek od 16:00 do 18.00.

1. října proběhla 1. oddílová schůzka na skautské základně v Ivanovicích na Hané, která byla oddílu propůjčena po dobu stavby nové skautské základny ve Vyškově. Situace však dovolila se naposledy rozloučit s klubovnou ve Vyškově a tak hned následujícího dne, 2. října, proběhla poslední, speciální schůzka ve staré klubovně.

V průběhu října byla v souvislosti s onemocněním Covid-19 opět přerušena klasická činnost Junáka, oddíl tedy opět přešel na systém online schůzek.