Fungování oddílu

Klasický program

SCHŮZKY

Schůzky se konají každý čtvrtek od 15:45 do 17:45, bez ohledu na počasí. O prázdninách a státních svátcích schůzky nejsou. Náplní schůzek jsou hlavně hry, dále plnění stezek, práce s vlčáckým časopisem Světýlko a další zábavné aktivity.

JEDNODENNÍ VÝPRAVY

Jednodenní výpravy se konají téměř každý měsíc. S vlčaty se vydáváme do přírody, nejčastěji do oblastí s lesem, kde hrajeme různé hry a snažíme se je vést k většímu souznění s přírodou. Vlčata tyto výpravy také více spojují a aktivity jako vaření vlastního jídla nebo čaje jsou pro ně nezapomenutelnými zážitky.

Trasa výprav je pokaždé trochu jiná a jejich délka se v průběhu roku prodlužuje od 7 do 12 km.

TŘÍDENNÍ VÝPRAVY

Tyto výpravy trvají od pátku do neděle a hlavně první taková výprava v roce bývá velmi zásadní pro nováčky, ale i pro ostatní vlčata, neboť zde spolu stráví více dní naráz a mají tedy více času poznat se. Na takové výpravy jezdíme většinou mimo Vyškov, kde jsme ubytováni zpravidla v klubovnách jiných středisek. V sobotu vyrážíme na  klasickou výpravu do přírody.

TÁBORY

Tábor je vyvrcholením skautského roku. Skautský tábor se v mnoha ohledech velice liší od ostatních táborů, například tím, že na začátku prázdnin proběhne stavba na úplně prázdné louce (v tomto stavu také tábory končí),  nebo naší tradiční specialitě – hliněnými kamny, které jsou každý rok stavěny z jílu a kamení a slouží až do konce tábora.

Tábor je, alespoň pro vlčata, zcela odříznut od civilizace (s výjimkou návštěv bazénu, kdy pak děti považují koupený nanuk za největší poklad), což podporuje jejich vztah k přírodě a rozvoj různých manuálních a fyzických dovedností, v neposlední řadě se zde také upevňují přátelství a celé dny jsou naplněné zábavným programem, jehož „vlajkovou lodí“ je celotáborová hra.

Délka tábora je 14 dní a vlčata si odsud odnáší ty nejlepší a nejnezapomenutelnější zážitky, jež se dají ve skautu získat.

Závody

ZÁVODY V UZLOVÁNÍ

Tyto závody jsou každoročně organizovány střediskem ve Vyškově. Jak již název napovídá, vlčata a světlušky zde mezi sebou závodí ve vázání různých druhů uzlů.

ZÁVOD VLČAT A SVĚTLUŠEK (ZVaS)

Jedná se o největší závod určený pro vlčata a světlušky. Je rozdělen na tři kola – okresní, krajské a celorepublikové. Týmy vlčat a světlušek z různých koutů republiky soupeří v různých aktivitách, rozprostřených na několikakilometrové trase.

Závod se koná jednou za dva roky, kdy se střídá se Svojsíkovým závodem, určeným pro skauty a skautky.

Speciální program

PORADNÍ SKÁLA

Poradní skála je určena jen vedení šestek a její náplň znají jen a pouze tito (a částečně jejich rodiče)!

Obvykle tato akce navazuje na některou z jednodenních výprav a trvá do druhého dne. Koná se jednou až dvakrát za rok.

VÝJIMEČNÉ AKCE

Tyto akce jsou určeny například pro plnící odborek, kdy se „někam jde, aby se něco udělalo“, třeba v případě Hnědé pandy jdou plnící do knihovny, kde mohou splnit některé úkoly.